Fotoğraf Makinesi ve Elektriklenme

Fotokopi makinesi elektrik ile çalışmaktadır. Elektrik olmadan çalışan fotokopi makineleri de vardır ancak onlar günümüzde kullanılmamaktadır. Pantograf yöntem elektrik olmadan el gücü ile çalışan bir yöntemdir. Günümüzde ise elektrikten yararlanılarak kullanılmaktadır. Fotokopi makinesi nin içinde iletken bir sac vardır ve bu iletken yüzey basım sırasında pozitif yük ile yüklenir. Hemen altında temas halinde olan corona adı verilen silindir vardır. Onun üzerinde ise ısı enerjisi ile preslemeye yarayan yine iki adet silindir merdane bulunur.

Kopyalanmak istenen belge bu yüzeyin üzerine gelir ve kopyalama işlemi başladığında flash ışığı belgenin üzerine tutulur. Üzerinde yazı resim veya simge olan bu belgenin üzerinden ışın geçemez. Işık, sadece geri kalan belgedeki beyaz bölgelerden geçer. Bu sayede belgedeki yazılmamış beyaz yerler ışığı aşağa aktarırken, yazılı bölüm ise ışığı aktarılmamış olur. Aktarılmayan böyle nötr kalır. Burda ise devreye yazıcı kafası dediğimiz bölüm devreye girer. Yazıcı kafa silisyumdan yapılmıştır ve üzerinde yüzlerce mürekkep çıkış deliği bulunur.

Bu deliklerin içinde elektrik akımı küçük bir elementi hızla ısıtır. Element çok ısındığında mürekkep kaynar ve genleşir. Genleşme mürekkebi püskürtücü uçtan dışarıya atar. Bu damlalar o kadar küçüktür ki damla bile sayılmaz. Bunlara toz demek daha doğru olur. Metal plakanın pozitif olan taraflarına işte bu mürekkep tozları yapışır. Daha sonra alt tarafta bulunan korona teli kağıdı alarak kopyaladığı kağıda aktarır. Üst tarafında bulunan pres merdaneleri ise kağıdı ısıtarak etkinleştirir ve yazıyı çıkararak işlemini tamamlar. Bu sayede fotokopi makinesi elektriklenme ile işlemini gerçekleştirmiş olur.

Kaynak: https://www.bogazicifotokopi.com.tr/istanbul/fotokopi-kiralama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir