Fatih’te intihar eden 4 kardeşin ölüm nedeni kesinleşti: Siyanür zehirlenmesi

Fatih’te kapısına ‘Dikkat siyanür var’ yazılı not astıkları hanelerinde cansız bedenleri bulunan 2’si kadın dört kardeşin intiharı yürekleri dağlamıştı. Ölümle alakalı incelemelerini tamamlayan Adli Tıp Kurumu, vefat sebebinin siyanür zehirlenmesinden olduğunu açıkladı.

ÖLÜM NEDENİ KESİNLEŞTİ

Fatih’teki apartmanın birinci katında oturan Cüneyt (48), Oya (54), Yaşar (56) ve Kamuran Yetişkin (60) kardeşlerin evinin kapısında ‘Dikkat siyanür var’ yazılı notu gören komşuları vaziyeti polise bildirmiş derhal peşinden olay adina zabita ve sağlık ekibi derhal sevk edilmişti. Kilitli var olan kapı çilingir yardımıyla açıldığında dört kardeş de ölü bulunmuştu. dört kardeşin ölümüyle alakalı Adli Tıp müessesesi incelemesini tamamladı. Kardeşlerin siyanür zehirlenmesi neticesi hayatını kaybettiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Fatih’te Molla Gürani mahallesi Oğuzhan Caddesi’ndeki tek hanede yaşayanlara ulaşılamadığı ihbarı üstüne adrese giden zabita ekipleri, Cumhuriyet savcısının direktifiyle girdikleri dairenin kapısında “Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin.” notuyla karşılaşmıştı. Yapılan incelemede Cüneyt (48), Oya (54), Kamuran (60) ve Yaşar Yetişkin (56) kardeşlerin hayatını kaybettiği belirlenmiş, kapıdaki not ve Hanedeki koku hasebiyle ortamda kimyasal madde olması ihtimaline karşın AFAD ve zabita ekiplerince takriben 2,5 saat analiz yapılmıştı.

ÖN OTOPSİ RAPORUNDA SİYANÜR ÇIKMIŞTI

Yoğun siyanür kokusu var olan cesetlere yapılan ön otopside kardeşlerin, siyanür içerek intihar ettikleri alana çıktı. kati otopsi raporu dahada ardindan çıkacak var olan kardeşlerin evinde, olay yeri analiz ekiplerinin bulduğu su bardakları, siyanürü suya karıştırarak içtikleri olasiligini alana çıkardı. Öte istikametten hanede çok sayıda antideprasan da bulundu.

SİYANÜR SATIŞI YASAKLANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan, Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması ile alakalı Yönetmelikte farklık Yapılmasına değin Yönetmeliğe göre, siyanürlü bileşikler olarak adlandırılan hidrojen siyanür, hidrosiyanik asit, kalsiyum siyanür, kadmiyum siyanür, diciva disiyanür oksit, sodyum siyanür, bakır siyanür, potasyum siyanür ve çinko siyanürün satışına ait düzen etme yapıldı.

Bu kapsamda, siyanür bileşikleri halka satış emeliyle piyasaya istek edilemeyecek, web veyahut rastgele tek elektronik ortamda halka satılamayacak. Ayrı olarak tedarikçi firmalar yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten tek ayin ardindan bu tür bileşikleri piyasaya istek etmeden evvel ambalajlarında açık, okunabilir ve silinmeyecek şekilde “Yalnız şuurlu ve endüstriyel kullanım içindir” ifadesinin yer almasını sağlayacak.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Fatih’te intihar eden dört kardeşin vefat nedeni kesinleşti: Siyanür zehirlenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir