Avrupa’da en fazla kadın cinayeti işlenen ülke Romanya oldu

Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa‘da 2018 seneninde 121 kadın öldürülürken, Almanya’da ise aynı sene 112 kadının eşleri veyahut Daha önceki eşleri tarafından katledildiği açıklandı. Bu ülkeleri 84 kadın cinayetiyle Romanya takip etti. ama Romanya, Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın bilgilerine göre milyon kişi başına düşen kadın cinayeti sayısında 4,3’lük oranla Avrupa’nın en çok kadın cinayeti işlenen ülkesi oldu.

ÖLÜMLER ARTIYOR

Romanya ulusal sağlık Değerlendirme ve Tanıtım Merkezi’nin (Centrul Naıonal DE Evaluare Şı Promovare A Strıı De Sntate) zabita kaynaklarından derlediği bilgilere göre, ülkede 2018 seneninde 18 bin kadın aile içi şiddete maruz kalırken, 2017 seneninde alana gelen 20 bin 531 aile içi şiddet vakasında da 46 kadın öldürüldü. 2016 seneninde şiddet kurbanı kadınların sayısı 57 oldu.

SALDIRGANLAR kadinlarin var veyahut ESKİ EŞLERİ

mevzubahis aile içi şiddet vakalarında saldırganların yüzde 92’sini var veyahut Daha önceki eş olmak kaydıyla erkekler oluştururken, mağdurların yüzde 76’sı kadınlardan, yüzde 4’ü de çocuklardan oluşuyor. Aile içi şiddete ait kayıtların 2014 yılından bu yana tutulmaya başlandığı Romanya’da aile ve akrabalar dışında üçüncü kişilerce kadına tatbik edilen şiddete ait net tek veri ise bulunmuyor.

ÜLKEDE 73 SIĞINMA EVİ MEVCUT

Avrupa Birliği esas Haklar Ajansı’nın araştırma sonuçlarına göre ise Romanya’da 15 ıslak ve üstü kadınların yüzde 30’u hayatlarının tek safhasında fiziki veyahut cinsel şiddete maruz kalıyor. Şiddet mağduru bu kadınların Yalnızca yüzde 23’ü olayı polise bildirirken faillerin çoğu, kadınların yakınları oluyor. Kadınların yüzde 32’si ise cinsel tacize maruz kaldıklarını belirtti. Aynı araştırmada, kadınların yüzde 24’ünün ise 15 ıslak ve dahada döneminden evvel fiziki ve cinsel şiddete maruz kaldıkları belirlendi. Ülkede kadına baz alinarak psikolojik şiddet oranının ise yüzde 30 ila 39 arasında olduğu olasılık ediliyor. Ayrıldıkları eşleri veyahut Daha önceki sevgilileri tarafından tacize ve takibe maruz var olan Romen kadınların oranı da yüzde 8. İstanbul Sözleşmesi’ni 2016 Eylül ayında imzalayan ülkede 828 yatak kapasiteli 73 sığınma hanesi etkinlik gösteriyor.

2019’DA asgari 130 anne adayi CİNAYETİ İŞLENDİ

Fransa, 2019 seneninde en çok kadın cinayetinin yaşandığı ülkeler arasında evvel sıralarda yer aldı. Ülkede 2019 seneninde Kasım sonu hükümet bilgilerine göre asgari 130 kadın cinayeti işlendi. En nihayet 23 Kasım’da eşi tarafından öldürülüp ormana atılan kadının cinayeti ile sarsılan Fransa’da geçtiğimiz senelere göre kadın cinayetlerinin arttığı öğrenildi.

KADINLARI DİNLEMEK İLE YETİNİYORLAR

Fransa’da kadın cinayetlerinin artışı ve 2019 yılının ağır bilançosu vatandaşların reaksiyonunu çekti. 2018 seneninde 121 var olan sayının 2019’da sene sonu olmadan 130’u bulması ülkede çapında yürüyüşlere neden oldu. Hükümetin kadın cinayetlerine karşı adımlar atmasını istek eden kadın hakları müdafaa edicisi sivil cemiyet kuruluşları, sene içinde on binlerce kişinin katıldığı tek çok yürüyüş düzenledi. Tepkilere cevaben hükümet tertemiz tek kadına şiddet telefon hattı oluştururken, evvel günlerinden bu yana verimsiz olmakla tenkitlen telefon hattı, “kadınları dinlemekle yetindiği” nedeni ile yoksun görüldü. Her üç gün içinde tek kadın cinayetinin işlendiği Fransa’da kurbanların yüzde 22,4’ünün 30-39 yaş, yüzde 17,2’sinin 40-49 yaş, yüzde 15,5’inin 20-29 ıslak aralığında olduğu belirlendi.

KADINLARIN EN BÜYÜK DERDİ ” CİDDİYE ALINMAMAK”

Cinayet zanlılarının yüzde 32,8’inin intihar ettiği açıklanırken, kurbanların yüzde 49,1’inin dahada evvel şiddet gördüğüne baz alinarak rastgele tek makama başvuruda bulunmadığı öğrenildi. Kadınların karşılaştığı en hatri sayilir büyüklükte sorunlardan biri de polise şikayet ederken ciddiye alınmamak. Şiddet gördüğü amaciyla polisten yardım istek eden kadınlara zabita memurlarının menfi ve alakasız cevapları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hasbelkader dinlediği tek çağrı merkezi konuşmasında da gözler önüne serilmişti.

“BÖYLE meseleler İÇİN destek EDEMİYORUZ”

Geçtiğimiz aylarda eşi tarafından boğazı kesilen 39 yaşında olan Stephanie’nin en nihayet aradığı yerin zabita hattı olduğu, memurlara “eski eşim kapımı zorluyor, yardım edin” dediği ve zabita memurundan “böyle şeyler amaciyla gelmiyoruz hanımefendi” Cevabını aldığı öldürüldükten ardindan alana çıkmıştı.

Kaynak: İHA

Haber Videosu

: Avrupa’da en çok kadın cinayeti işlenen memleket Romanya oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir