Tüketiciler Birliği’nden taksitli alışverişlerde “tek senet” uyarısı

Tüketiciler Birliği genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamada, alicilarin esya ve hizmet alırken dikkat etmesi koşul olan hususların olduğunu söyledi.

Senetle taksitli alışveriş yapan alicilarin aynı zamanda sözleşme imza atmak zorunda bırakıldığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Eğer bize hemide sözleşme hemide senet imzalatılıyorsa o işletmeden derhal uzaklaşmamız gerekiyor. Sözleşmeye imzasini attığımız amaciyla o Zati bizi bağlar ama hemide senet hemide sözleşme alınıyorsa burada perişan niyet aramalıyız çünkü satıcı her ikisini de işleme koyabilir. İşte o vakit tüketici tek borcu iki sefer ödemek vaziyetinde kalabilir. Öte istikametten satıcı Zati işini düzgün yapıyorsa tek bir sözleşmeye imzasini attırmakla yetinebilir çünkü Zati sözleşmeyi mahkemeye vererek çok kolayca tahsil edebilir Ayrı olarak tek senet imzalatıyorsa ‘burada tek sıkıntı var’ demektir.”

“TÜKETİCİ ortada hakem HEYETİNE GİDEREK İMZALADIĞIMIZ SENEDİ İPTAL ETTİREBİLİRİZ”

Şahin, senetli alışverişlerde satıcının her taksit meblağı amaciyla ayrı senet düzenlemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Senetle taksitli tek alışveriş yapıldığında netlikle her taksit amaciyla ayrı tek senet imzalanmalıdır. tek senet geçersizdir, bunun amaciyla satıcı netlikle uyarılmalıdır. çünkü uyarımızı dikkate almıyorsa tüketici ortada hakem heyetine gittikçe imzaladığımız senedi iptal ettirebiliriz çünkü Tüketici Kanunu’na göre tüketicinin taksitli alışverişlerinde tek senet imzalaması mevzubahis olduğunda bu senetlerin taksit miktarına göre bölünmesi gerekiyor. mesele 10 bin liralık tek alışveriş yaptık ve bunu 10 taksite böldük. Bununla alakalı tüketiciye 10 bin Lira meblağında tek senet düzenlenemez. Düzenlenirse de geçersizdir. Bu senede itiraz edildiğinde hiçbir şekilde işleme konulamaz. bu sebeple satıcı her taksit amaciyla ayrı senet editlemek zorundadır. Tüketici her ay bin Lira verdiğinde senedini kendisine vermelidir.”

Bu tür konularda tüketici ortada hakem heyetlerine çok sayıda şikayetin geldiğini aktaran Şahin, alicilarin perişan niyetli satıcılara karşı titiz olması gerektiğini ifade etti.

“TÜKETİCİ eş BORCU tekrar ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİR”

Şahin, tüketicinin tek senede imzasini atmasıyla güç vaziyette bırakılabileceğini belirterek, “Tüketicinin perişan niyetli satıcılara karşı bu vaziyeti iyi bilmesi gerekiyor. çünkü tüketici 5 taksiti ödedi ama satıcının elinde tek parça senet var. O vakit satıcı bunu hiç tediye yapmamış benzeri işleme koyabilir. Başka bir deyişle tüketici taksitli tek alışveriş amaciyla tek bir senede imzasini atarsa ödediği taksit tutarlarını ispatlayamayabilir veyahut satıcı perişan niyetliyse bunu işleme koyar ve tüketici yatırdığı taksitleri dahil bütün borcunu tekrar ödemek zorunda kalabilir. bu sebeple ödeyeceğimiz her taksit amaciyla ayrı tek senet imzalamalıyız.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Haber Videosu: Tüketiciler Birliği’nden taksitli alışverişlerde “tek senet” uyarısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir