Son dakika: Araçlar sel sularına kapıldı yollar kapandı! Sel esareti…

Antalya’nın Kemer kazasinda Bir gün evvel akşam saatlerinde başlayan, şiddetli rüzgarla birlikte aralıksız 9,5 saat yağan yağmur nedeniyle evleri su bastı. Bir takım araçların yolda kaldığı ilçede, D400 karayoluna kayalar düştü. Evine gitmek istek eden Mahtuz Karasu’nun kullandığı oto dere yatağından geçtiği sırada suya kapıldı. Karasu kendisinin imkanıyla kurtulurken, otomobili ise erken saatlerinde hurdaya dönmüş halde bulundu.

Antalya ve ilçelerinde Bir gün evvel gece saatlerinden bu yana cenup ve güneydoğu yönlerinden başlayacak rüzgarın, Giderek şiddetini artırarak dahil kesimlerde kuvvetli rüzgar ve fırtınaya dönüşeceği uyarısında bulunmuştu. Akşam saatlerinde tesirini arttıran yağış, Bir takım yollarda su birikintileri oluşturmasının yanı sıra parklardaki minik ağaçlarda devrildi. Dünyaca meşhur Konyaaltı Sahili’ni ise oluşan dev dalgalar dövdü. Boğaçayı’nın taşıdığı alüvyon ve çamurlu suyla kıyı şeridi kahverengi tek renge büründü. Dev dalgalar önünde yürüyüşe çıkan vatandaşlar öz çekim yaptı, manzarayı izledi. Sahildeki kıyı bandına yakın var olan Bir takım işletmelerin ahşap bölümlerinin zarar gördüğü görüldü. Dalgalar plajlardaki soyunma kabinleri, işletmelerin çeşitli tesislerine de zarar verdi.

Antalya ve ilçelerine yapılan meteorolojik uyarının ardından, yağış ve şiddetli fırtınayla birlikte dünyaca meşhur Konyaaltı Sahili’nde dev dalgalar oluştu.

Antalya’nın Kemer kazasinda Bir takım bölgeler gece boyu yağan sağanak yağışın tesiriyle sular altında kaldı. Ağva Deresi ve Keçili Çayı taştı, tek oto sele kapılırken, çoğu bodrum kat var olan Bir takım haneleri su bastı. Su basan evlerdeki aileler pansiyona yerleştirildi.

Marmaris’e takriben 15 kilometre uzaktaki Değirmenyanı semtinde haneler ve bahçeler sular altında kaldı. Değirmenyanı’nda mobilya dükkanı var olan Bahri Durgun, mağazadaki mallarını kurtarmak amaciyla giderken derhal hemen canından oluyordu. Dükksnını su bastığını öğrenen Bahri Dursun arabası ile yolda ilerler iken kestirme diye dereye kaçtı. Civarda hazır bulunan belediye ekipleri tarafından evvel müdahale edilen Bahri Durgun kazayı yara almadan atlattı. Aynı mahallede yaşayan başka tek yurttaş aracı ile talihsiz kaza yapan arabayı çıkarmaya yardım etti.

YAĞIŞLAR SÜRECEK Mİ?

Yapılan nihayet değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, batı Karadeniz, ortada Karadeniz’in dahil kesimleri ile Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Adıyaman çevreleri ve Diyarbakır’ın şimal kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor. Yağışların; Isparta ve Burdur çevreleri ile Konya’nın batı kesimleri ve Afyonkarahisar’ın cenup ilçelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli, Antalya etraflarında yer yer şiddetli olması bekleniyor.
Meteoroloji genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, sema sıcaklığında mühim tek farklık olmayacağı ve memleket genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği olasılık ediliyor. Rüzgarın ise çoklukla cenup ve güneydoğu, akşam saatlerinden ardindan Marmara ve kıyı Ege’de şimal ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra ortada kuvvette, batı Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu ile ortada ve doğu Karadeniz’de kuvvetli ve kısa süreli fırtına, batı Akdeniz kıyı kesiminde yer yer kuvvetli fırtına şeklinde eseceği olasılık ediliyor.
Bazı şehirlerde beklenen sema vaziyetiyle günün maksimum sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu 11
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden bu yana sağanak yağışlı 18
İzmir: Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 17
Adana: Parçalı ve çok bulutlu akşam saatlerinden ardindan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı 16
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 19
Samsun: Parçalı çok bulutlu akşam saatlerinden ardindan dahil kesimleri sağanak yağışlı 17
Trabzon: Parçalı bulutlu 19
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 7
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu Giderek çok bulutlu, gece saatlerinden ardindan şimal kesimleri sağanak yağışlı 16

Adana Adıyaman Afyonkarahisar Ankara Antalya Bingöl bodrum Burdur Bursa Diyarbakır Elazığ talihsiz kaza Meteoroloji oto nihayet dakika yağmur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir