Mazeret izni hangi durumlarda alınır?

Çalışan Bir hayli kişinin aslında yanlış bildiği mazeret izni, 4857 sayılı İş Kanunu’nda rastgele tek kuruluş veyahut kuruluşta çalışan vatandaşlar yerine düzen etmiş var olan çeşitli izinlerden biridir. çoklukla isminden dolayı çok değişik şekillerde algılanan mazeret desturu ile alakalı ayrıntılı bilgi almak istek eden vatandaşların özellikle nihayet vakitlerde web aramalarında konuya ait aramalar yapmasından dolayı bütün yanıtların bulunduğu tek havadis hazırladık. Peki, mazeret desturu nedir? Bu desturu kimler kullanabilir? Mazeret desturu hangi vaziyetlerde alınır? İşte bütün bu suallerin cevapları…

MAZERET İZNİ NEDİR?

4857 sayılı İş yasasi tarafından, işçinin yaşamış olduğu fevkalade tek vaziyetinden dolayı verilmiş var olan ücretli müsaadeye mazeret desturu denmektedir. senelik destur dışında kullanılan mazeret desturu işçilerin halk kurumlarında bulunan yönetimsel müsaadeyle karıştırılmamalıdır. İşçilerin, yasada veyahut iş sözleşmelerinde yer almayan gerekçelerle aldıkları ücretli desturlar yönetimsel izinlerdir. İdari desturlar Yalnızca halk kurumlarında olabilitesi çok olsa da, işverenin işçiye gönüllü olarak verdiği ücretli izinlerde yönetimsel destur olarak tanımlanır.

MAZERET İZNİ HANGİ vaziyetlerde ALINIR?

Mazeret desturu memurlar amaciyla Bir takım koşullara göre belirlenmiştir. bunun için göre mazeret desturu 657 sayılı Yasanın 104. maddesinin C bendinde düzen etmiştir ve işveren onay hakkına bağlı olduğu Bilinen mazeret desturu hükümet memurlarına toplamda en çok 10 güne civarindan verilir.

Memurların mazeret desturu kullanabildiği vaziyetler ise;

Doğum mazereti: Kadın memura, doğumdan evvel 8 ve doğumdan ardindan 8 hafta olmak üzere toplaminda 16 hafta analık desturu verilir. Çoğul gebelik durumunda, bunun için iki hafta dahada eklenir. Eşi doğum yapan memura 10 vakit destur verilir.

Ölüm mazereti: Eşi veyahut çocuğu vefat eden memura 7 vakit destur verilir. Eşinin veyahut kendisinin anne, baba veyahut kardeşinin vefatı vaziyette da çalışan memura 7 vakit destur verilir.

Diğer mazeretler izinleri: Yukarıda sayılan mazeretler dışında rastgele tek mazeretle destur istek eden memura; tek sene içinde toplu veyahut bölümler halinde, en çok 10 güne civarindan mazeret desturu verilir.

Memurlarda mazeret desturu vaziyeti böyleyken işçilerde ise, İş Kanunu’nda mazeret izinleri ayrı başlık altında ek Madde 2’de belirtilmiştir.

4857 sayılı İş Kanunu’na göre mazeret izni;

“İşçiye; izdivaç etmesi veyahut evlat edinmesi veyahut anne veyahut babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş vakit ücretli destur verilir.

İşçilerin asgari yüzde yetmiş oranında Özürlü veyahut süreğen hastalığı var olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden Yalnızca biri tarafından kullanılması kaydıyla, tek sene içinde toptan veyahut bölümler hâlinde on güne civarindan ücretli destur verilir.” şeklinde belirlenmiştir.

Buna göre işçiye verilen mazeret izinleri;

– izdivaç etmesi vaziyetinde üç gün,
– Evlat edinmesi vaziyetinde üç gün,
– anne adayi veyahut babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün,
– Eşinin doğum yapması hâlinde ise 5 gün,
– En asgari p oranında Özürlü veyahut devamlı hastalığı var olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden Yalnızca biri tarafından kullanılması kaydıyla, tek sene içinde toptan veyahut bölümler hâlinde 10 güne civarindan ücretli destur verilir.

İLGİLİ HABERGeçici iş göremezlik ödeneği nedir?Geçici iş göremezlik ödeneği nedir? İLGİLİ HABERSGK iş göremezlik raporu sorgulama: Rapor parası ne vakit yatar?SGK iş göremezlik raporu sorgulama: Rapor parası ne vakit yatar?

anne adayi baba ekonomi gebelik havadis web Kadın Ölüm sağlık sosyal güvenlik müessesesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir