Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Katar’a övgü dolu sözler: Kara gün dostudur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu erken ziyarete gittiği Katar‘da açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Katar’ın Türkiye‘nin kara vakit arkadaşı olduğunu belirten Erdoğan, “Katar’ın güvenliğini ülkemizin güvenliğinden Katiyen ayrı tutmuyoruz. Askeri kurumlarının modernizasyonu, tatbikat, müdafaa kabiliyetlerinin geliştirilmesi emeliyle bu topraklardasınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret amaciyla geldiği Katar’da Türk-Katar Birleşik ortak güç Komutanlığı Tarık bin Ziyad Kışlası’nı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmaya bütün katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, “Sözlerimin derhal başında vatanımızın bağımsızlığı uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Aynı kutsal dava yolunda ugras ederken yaralanan gazilerimize ülkem ve milletim yerine şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

“82 MİLYONUN DUASI SİZİNLEDİR”

Erdoğan, sınır içinde ve dışında Türkiye’nin bekası, milletin güvenliği, arkadaş ve kardeş ülkelerin huzuru amaciyla fedakarca görevli var olan bütün güvenlik güçlerine Allah’tan muvaffakiyet dileyerek, “Sizlere bütün Türkiye’nin selamlarını, sevgilerini getirdim. 82 milyonun her tek ferdinin duası Her vakit sizinledir. Sizler burada iki bin 200 senelik mazisiyle dünyanın en köklü ordularından var olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin haysiyetli birer mensubu olarak görev yapıyorsunuz. Her biriniz aynı zamanda Türk milletinin temsilcileri olarak bu topraklarda bulunuyorsunuz. ülkemiz Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak her birinizi tek tek gözlerinizden öpüyorum.” diye konuştu.

çok Stratejik Komite 5’inci Toplantısı vesilesiyle tek araya gelmekten bahtiyarlık duyduğunu söyleyen Erdoğan, bu erken Katarlı muhataplarıyla verimli, başarılı ve içten müzakereler yaptıklarını dile getirdi. Erdoğan, geçen sene İstanbul’da aldıkları kararların takibini gerçekleştirdiklerini belirterek, “İkili ilişkilerimizi stratejik tek perspektifle dahada da güçlendirme irademizi tekrar teyit ettik. İmzaladığımız tertemiz anlaşmalarla iş birliğimizi dahada da perçinledik.” şeklinde konuştu.

“KATAR vatandasinin GÖNÜLLERİNDE TAHT KURDUNUZ”

Katar ile askeri, güvenlik ve müdafaa sanayisi alanındaki müsterek projelerin ikili münasebetlerin omurgasını teşkil ettiğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Katar’ın güvenliğini ülkemizin güvenliğinden Katiyen ayrı tutmuyoruz. Sizler bu alandaki çok yönlü iş birliğimizin sahadaki en net nişaneleri durumundasınız. Katar’ın askeri kurumlarının modernizasyonu, askeri eğitim ve öğretim alanında iş birliğinin çeşitlendirilmesi, tatbikat, eğitim ve öğretim vasıtasıyla müdafaa kabiliyetlerinin geliştirilmesi emeliyle bu topraklardasınız. Gerilimlerin arttığı tek dönemde bölgesel ve küresel sulha katkı sağlamak maksadıyla Katar’dasınız. 2015 yılından beri müştereken icra ettiğiniz eğitim ve tatbikatlarda Katar Silahlı Kuvvetlerine mühim katkılarda bulundunuz. Varlığınızla Körfez ülkeleriyle 2017’de başlayan krizden ardindan Katarlı kardeşlerimizin huzur ve güveninin teminatı oldunuz. Duruşunuzla, vakarınızla Katar halkının gönüllerinde taht kurdunuz.

Türk-Katar Birleşik ortak güç Komutanlığı kardeşlik, dostluk, dayanışma ve samimiyetin timsalidir. Muadilleri benzeri çıkar temelli, hegemonyacı tek zihniyetin ürünü Katiyen değildir. Bu üssün kapatılmasını istek edenler, ülkemizin Katar’ın kara vakit arkadaşı olduğunu Daha algı edemeyenlerdir.”

“HİÇ KİMSE TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ VARLIĞINDAN huzursuz OLMAMALIDIR”

Tarihin hiçbir döneminde arkadaşlarını tehditler ve tehlikeler karşısında yalnız bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını belirten Erdoğan, “Türkiye olarak köklü bağlarımızın bulunduğu Körfez bölgesinin barış, güvenlik ve istikrarına hatri sayilir büyüklükte önem atfediyoruz. Bu bölgenin huzurunun, bütün ortada Doğu’nun istikrarı itibariyle anahtar oyun oynadığına inanıyoruz. İşte sizlerin buradaki varlığı Yalnızca kardeş Katar’ın değil, bütün Körfez bölgesinin istikrarına ve barışına da hizmet etmektir. Hiç kimse ülkemizin bu coğrafyadaki mevcudiyetinden rahatsız olmamalıdır. Sizler, Katar başta olmak üzere bütün alanda gelecekte özellikle takdirle anılacak tarihi tek görev icra ediyorsunuz. Bu vesileyle Körfez kisminda iki buçuk senedir süre gelen krizin tek vakit evvel çözülmesini temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki sene evvel de komutanlığı ziyaret ettiğini hatırlatarak, bu müddette katedilen mesafenin göğsünü kabarttığını söyledi.

“YENİ KIŞLANIN İNŞASI TAMAMLANDI”

Komutanlığın devamlı olarak konuşlanacağı tertemiz Tarık Bin Ziyad Kışlası’nın inşasının tamamlandığını ifade eden Erdoğan, “Bu kışlamızın ismini da müdafaa Bakanımızdan öğrendim, o da tertemiz ad allahın izniyle Halid bin Velid isimiyle orası anılacak, hayırlı olsun.” dedi.

Erdoğan, tefrişatın bitmesinin derhal hemen peşinden tertemiz kışlaya intikal edileceğini hatri sayilir büyüklükte memnuniyetle öğrendiğini dile getirerek, “Kışlanın komutanlığımızın her biçimde ihtiyacına cevap verecek şekilde en modern teknolojiyle inşa edildiğini biliyorum. size bu imkanları sağladıkları ve bugüne civarindan kuvvetli destek verdikleri amaciyla Katarlı dostlarımıza, kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Sizler Katarlı kardeşlerimize emanetsiniz, Katarlı kardeşlerimiz de size emanet. Biz emanete canımız pahasına sahip çıkan tek milletiz. Bu anlayışla her birinizin emanete hakkıyla sahip çıkacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Birliğin bütün mensuplarını selamlayan Erdoğan, “Sınır boylarımızda, dağlarımızda, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Balkanlar’da, Lübnan’da, Somali’de, gereksinim duyulan her yerde görev yapan, bağımsızlığımızın, güvenliğimizin ve huzurumuzun teminatı bütün askerlerimize şükranlarımı sunuyorum. Rabbim sizleri her biçimde beladan, kazadan, saldırıdan muhafaza eylesin, uçurum ve yardımcınız olsun diyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum, kalın sağlıcakla.” ifadelerini kullandı.

Haber Videosu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Katar’a övgü dolu sözler: kara vakit dostudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir