Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalkınma amaçları zirvesine katıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Vesayet Konseyi Salonunda gerçekleştirilen dorukta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2030 Gündeminin kabulünden bu yana mahalli ve beynelmilel düzeydeki politikalarda “kimsenin arkada bırakılmaması” ilkesini esas aldıklarını açıklayarak, yoksulluğun, açlığın, eşitsizliğin giderilmesi ve herkese eğitim ve sağlık hizmeti sağlanması hedeflerine ama bu şekilde ulaşılacağını bildirdi.

“Yaşanan Bir hayli mevzunun temelinde acıma ve empati eksikliği vardır”
En az gelişmiş ülkeler ve mülteciler benzeri savunmasız kesimlerin ihtiyaçlarının dikkate alınması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün dünyamızda yaşanan Bir hayli mevzunun temelinde Parasal imkân kıtlığı değil, acıma ve empati eksikliği vardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu erken Türkiye’nin yeryüzünde en çok mülteciyi barındıran memleket konumunda olduğuna işaret ederek, Türkiye’ye sığınan ve hali hazırda 3.6 milyonu Türkiye’de yaşayan sığınmacılar amaciyla 40 milyar dolar harcama yaptıklarını yineledi.

Türkiye’nin İdlib’te sükûneti savunmak amaciyla diplomatik gayretlerini sürdürdüğünün altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti: “Suriye’de terörden temizlediğimiz bölgelerde okulları, hastaneleri, altyapı ve üstyapı imkânlarını tekrar ayağa kaldırıyoruz. Şimdi aynı amaçla, Fırat’ın doğusunu pkk terör örgütlerinden temizlemeye hazırlanıyoruz. hemide ülkemizdeki Suriyelilerin, ayni vakitte da emniyetli hâle getirdiğimiz alanda ikamet eden kardeşlerimizin kalıcı barış sağlanınca, Suriye’nin tekrar inşasına katkıda bulunacak bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz. Sizlerden de Türkiye’nin, bütün insanlık yerine yürüttüğü bu çabalara destek olmanızı bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel işgücü piyasasının idamesi itibariyle itinali göçün sürdürülmesi ihtiyacına dikkati çekerek, teknolojik ilerlemenin, eğitim, sağlık, finans ve tarım sektörlerinde sağladığı radikal değişimlerden herkesin faydalandırılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankası’nın şimdiye civarindan yasama geçirilen evvel sürdürülebilir kalkınma hedefi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin şimdiye civarindan Banka’ya taahhüt ettiği 10 milyon dolara ilaveten tek milyon dolarlık ek gönüllü katkı yapmaya karar verdiğini açıkladı.

“Kamu-özel sektör ortaklığı alanındaki tecrübelerimizi herkesle paylaşmaya hazırız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çabanın, beynelmilel toplumca dahada çok sahiplenilmesini ve desteklenmesini isteyerek, şunları kaydetti: “Öte yandan, 2030 Gündemi’nin benimsenmesiyle kamu-özel sektör ortaklıklarının geliştirilmesi ihtiyacı artmıştır. Önümüzdeki on yıl, hususi sektörle ortaklıkların çeşitlendirilmesine öncelik verilmelidir. İstanbul’da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Özel Sektör Küresel Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyoruz. Ülkemiz, kamu-özel sektör ortaklığı alanındaki tecrübelerini herkesle paylaşmaya hazırdır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’yla birlikte ‘Sürdürülebilir Kalkınma amaçlari etki Hızlandırıcı’ projesini yasama geçirdik. Bu proje, mülteciler başta olmak üzere kimsenin arkada bırakılmamasına baz alinarak yenilikçi çalışmalara halk ve hususi sektör tarafından destek sağlanmasını amaçlıyor.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, 2030 Gündemi’nin yasama geçirilmesi amaciyla tek sonraki on senelik dönemde de girişimci, kapsayıcı ve kararlı adımlar atmaya ayni ritimde devam edeceğini vurgulayarak, konuşmasını tamamladı.

Hasan Çelik – Candemir Sarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir