Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı kullanan kişilerin bilmesi gereken ve yakından takip etmesi gereken konulardan bir tanesi; kredi kartı hesap kesim tarihidir. Çünkü hesap kesim tarihi yapılacak olan aylık ödemelerin ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Çoğu insan, kredi kartı harcamalarını hesap kesim tarihine göre ayarlarken hesap kesim tarihi değiştirme imkânına sahip olduğunu bilmemekte ve zora girmektedir. Bu nedenle, bu yazımızda kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme bahsedilecektir.

Kredi kartı ödemelerinin düzenli ve eksiksiz olarak yapılması, kişilerin kredi notuna direkt olarak etki eden bir konudur. Bu sebeple, kredi kartı hesap kesim tarihi de önem taşımaktadır. Kişilerin kredi notlarının düşmemesi için, gelir durumlarına göre ve düzenli gelirlerini aldıkları ayın belirli günlerine göre kredi kartlarının hesap kesim tarihini ayarlamaları gerekmektedir.

Kredi kartı ödemeleri, kredi kartının hesap kesim tarihinden sonra 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Kredi kartı kullanıcıları bu zamanlamayı göz önünde bulundurarakkredikartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemini gerçekleştirebilirler. Bu işlem ise çeşitli yollar ile gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet Bankacılığını Kullanarak Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartı kullanıcıları, kartın bağlı oldu bankanın internet bankacılığı üzerinden kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bunun için bankanın mobil uygulaması ya da resmi web sitesi kullanılabilir. Hesap kesim tarihi düzenle seçeneğinin tıklanması ve gerekli olan alanların doldurulmasıyla kolaylıkla işlem sonlandırılır.

Telefon Bankacılığı Yoluyla Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartı kullanıcıları, kullandıkları kredi kartının bağlı olduğu bankanın çağrı merkezini arayarak ve müşteri hizmetleri temsilcisi ile görüşerek kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu yöntem oldukça kolaydır ve sıklıkla tercih edilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır; bazı bankalar müşterilerinin yıl içinde en fazla 3 kere hesap kesim tarihi değiştirmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle, kredi kartı kullanıcılarının hesap kesim tarihlerini iyi bir planlama yaparak belirlemeleri gerekmektedir. Aksi durumda, hesap kesim tarihinin uygunsuz olması ve ödemelerin gecikmesi, kişilerin kredi notuna olumsuz etki edecek ve kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir