Sosyal güvenlik numarası nedir? Nasıl öğrenilir?

Sosyal Güvenlik Numarası nedir? Nasıl öğrenilir? Ne amaciyla kullanılır? Bu ve bunun benzeri Bir hayli suali heyecan ederek internette arama yapanlar net tek bilgiye ulaşamamaktadır. yasamsal Güvenlik Kurumu’na bağlı var olan 4A (SSK) 4B (Bağ-Kur) veyahut 4C (Emekli Sandığı) çalışanları amaciyla oldukça mühim var olan yasamsal Güvenlik Numarası, oldukça mühim tek unsurdur. Peki ya yasamsal Güvenlik numarası ne ise yarıyor? İşte sigortalı çalışan vatandaşların heyecan ettiği bu mevzu ile alakalı hazırladığımız ayrıntılı ve güncel haberin ayrıntıları…

SOSYAL GÜVENLİK NUMARASI NEDİR? ne türlü ÖĞRENİLİR?

Öncelikle yasamsal Güvenlik numarasının aslında sicil numarası olduğunu bildirelim. Peki ya bu sicil numarası nedir, ne işe yaramaktadır?

İster 4A (SSK) 4B (Bağ-Kur) veyahut 4C (Emekli Sandığı) olsun yasamsal Güvenlik müessesesi üzerinden sigorta hizmeti alan bütün vatandaşların, sigorta durumlarını öğrenmelerini, primlerinin itinali olarak yatırılıp yatırılmadığını, emeklilik ile verileri edinebilmeleri sağlayan numaradır.

Sosyal Güvenlik Numarası sorgulaması Başka bir deyişle tescil kaydı tespiti ise kuruluş üzerinden hizmet alan kişilerin sigorta numarasını öğrenmek amaciyla gerçekleştirdiği işlemdir. Bu numaranın bilinmesi oldukça önemlidir. Sigortalılık halleri ile alakalı bütün işlemlerde suallen ve İhtiyaç duyulan var olan bu numara online işlemler amaciyla de şarttır.

Peki, yasamsal Güvenlik numarası nasıl öğrenilir? Bir hayli işlemin kolaylıkla gerçekleştirilmesini sağlayan e-devlet yasamsal Güvenlik Numarası amaciyla de imdada yetişiyor. Bunun için;

– Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu linki ile e-devlet’in yasamsal Güvenlik müessesesi sayfasına girin.

– dahada ardindan karşınıza çıkan seçenekler arasında primlerini hangi sigorta biriminden ödeniyorsa (4A,4B veyahut 4C) onu bulmanız gerekiyor.

– 4A amaciyla 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti https://www.turkiye.gov.tr/

– 4B amaciyla 4B Tescil Kaydı https://www.turkiye.gov.tr/4b-tescil-kaydi

– 4C amaciyla 4C Tescil Kaydı https://www.turkiye.gov.tr/4c-tescil-kaydi linklerinden denetim edilebilir.

– ama sorgulama amaciyla evvela kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

– Kimlik doğrulaması amaciyla ise e-devlet şifresi ve TC kimlik numarasına ihtiyacınız vardır.

– eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir