Kokoreç Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir?

Samsun’un İlkadım ilçesinde 2003 yılından bu yana hizmet veren Saçak Döner&Kokoreç günümüzde kokoreç ve döner seven Samsunluların uğrak bir yeri haline gelmiştir. Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan restoranımız artık Samsun halkı tarafından bilinmektedir. Eşsiz lezzetlerimizi İstanbullular ile tanıştırmak için yeni şubemizi İstanbul’da açmış bulunuyoruz. İstanbul kokoreç artık usta ellerden çıkacak ve damak zevkinizle bulaşacaktır. Hizmet kalitemizden ödün vermeden İstanbul’un en iyi kokoreççisi olma arzusundayız. Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için çok önemlidir. 15 yılı aşkın süredir Samsun’da hizmet verdiğimiz gibi, İstanbul’da da hizmetlerimize devam edeceğiz.

Lezzetli Kokoreç Nasıl Olur?

Kokoreç yapımı herkesin kolaylıkla yapabileceği bir tarif değildir. İyi bir kokoreç yemek istiyorsanız bu işe gönlünü ve yıllarını vermiş usta ellerden çıkan kokoreçleri tercih etmeniz gerekir. Saçak Döner&Kokoreç olarak yıllardır gerek kullandığımız kaliteli malzemeler ve gerekse hijyen konusunda gösterdiğimiz özenle yıllardır Samsun’un en iyi kokoreççisi olmayı başarmışızdır. Bu başarımızı kalite standartlarımızdan ödün vermeden İstanbullularla da paylaşmak için sizleri şubemize bekliyoruz. İstanbul kokoreç siparişi için hemen bizi arayabilir ve telefonla da sipariş verebilirsiniz. Kokoreç hazırlarken yalnızca kokorecin cinsi değil kullanılan tüm malzemeler çok önemlidir. Bunların başında baharatlar gelir. Ayrıca hijyen koşullarına uygun olarak hazırlanmış bir kokoreç oldukça lezzetlidir. Eğer damak tadınızın eşsiz lezzetlerle buluşmasını istiyorsanız İstanbul kokoreç için hemen şubemizi ziyaret edebilir ya da telefonla sipariş verebilirsiniz.

Kokoreç Tarifi

Kokoreç tarifi bölgelere göre bazen değişebilmektedir. Kokoreç de kendi arasında bazı türlere ayrılmış; İstanbul kokoreç, İzmir kokoreç, Selanik usulü kokoreç gibi farklı tariflerden yapılarak hazırlanan kokoreçler bulunmaktadır. Lezzetli bir kokoreç yapmak için en önemli malzemeler iyi bir kuzu kokoreç, baharatlar ve usta ellerdir. Bizler kokoreç yapımında organik ve doğal baharatlar kullanıyor ve oldukça sağlıklı koşullarda kokoreç hazırlıyoruz. Kokorecin olmazsa olmaz baharatları kekik ve pul biberdir. Ayrıca kimyon da tercih edilebilmektedir. Samsun kokoreçolarak yılların deneyimi ile hizmet veren Saçak Döner&Kokoreç İstanbul şubemize tüm İstanbul halkını bekliyoruz. İstanbul’da en iyi kokoreç yenebilecek yerlerarasında olmayı hedefliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir