Profesyonel Futbolcular Derneği

TPFD’den mevzu hakkinda yapılan yazılı açıklamada, “Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) uzunca vakittir mesele var olan ıslak kontenjanının kaldırılmasını istiyoruz. Şartsız ve şekilsiz futbol oynayabilmenin mümkün olması koşul olan BAL’da, ıslak sınırlamasının olması hemide amatör ligin hemde futbolun doğasına aykırıdır. 

29 ıslak ve üzerinde oyuncuların ihtiyar kategorisine alınıp, belli sayıda oynayabilir benzeri tek kısıtlama getirmenin bugüne civarindan hiçbir müspet art dönüşü olmadığı gibi, tam  ters toy oyuncular üzerinde menfi tesirleri de görülmüştür. 

2018-2019 sezonu başında açıklanan “BAL takımları kadrolarında 1990’dan dahada hatri sayilir büyüklükte 5 futbolcu bulundurulabilir” maddesi hasebiyle yaşanan mağduriyete karşı futbolcular yasamsal medyadan seslerini duyurmaya çalıştı. 

25 Şubat 2019 tarihinde resmi olarak yaptığımız müracaat ile toy oyuncuların savunması kapsamında, 22 ıslak ve altı asgari 5 oyuncu kadroda olmalıdır kararı alınmıştır ve doğru tek karardır. Alınan bu karar ile üst ıslak sınırı hükümsüz vaziyete gelmiş ve mananını yitirmiştir. 

Yaşlı veya toy ayrımı yapmadan kim iyiyse onun oynaması gerektiğini düşünüyoruz ve bu bağlamda alınan bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir