Son dakika… Mehmet Özhaseki’de önemli açıklamalar

31 Mart seçimlerine 48 saatten az tek vakit kala Habertürk’te Hülya Hökenek’in suallerini Cevaplayan Cumhur İttifakı AK Parti Ankara Belediye reis Adayı projelerinden örnekler verdi.

Belediye başkanlığını kazandığı halde kimsenin işine nihayet vermeyeceğini kaydeden Özhaseki, Ankara’da yeşil alanları arttıracağını, dikey mimarileşmeye destur verilmeyeceğini, kültür zanaat projelerini ve ‘bana en çok heyecan veren proje’ dediği Çocuk Köyü projesini anlattı.

Özhaseki’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İçimde şöyle tek his var. Elimden geleni yaptım. üç ay süresince ne yapabilirsem yaptım. neticesi Allah onay eder, millet onay eder. İnşallah sektör bugünü ne vuku bulacaksa Allah en hayırlısını kismet etsin. Ekibimle, arkadaşlarımla bilikte Ankara’yı çalıştım. 30 kişilik tek ekiple çalıştım. 11 anne başlıkla neler yapacağımı anlatmaya çalıştım. 22 sene belediye başkanlığım var. 5 defa seçimlere girdim. ardindan Bakanlık dönemim var. ardindan da belediyelerden sorumlu genel reis yardımcılığı yaptım. Cenab-ı dogruluk benim mukadderatımı belediye olarak yazmış.

“MUHTARLAR BROŞÜR BASTIRDI RAKİP ADAYLARIN PROJESİ YOK”

Gittiğim her yerde muhtar adaylarıyla karşılaşıyorum. Broşür bastırmışlar ‘Biz şu problemleri takip edeceğiz’ diyorlar. Ankara’da rakip arkadaşlardan Daha proje göremedik. Bunları üzülerek söyleyebilirim. Ömrüm belediyecilikle geçti. mesele Çocuk Köyü projesi var. yeryüzünde tek bir Kanada’da var. Geçtiğimiz seçimlerde 2014’ü kastediyorum, aynı şekilde polemikle geçmiş. bunun için alışkın olarak alana çıkan, taktiğini kuran tek grup olunca sizinle proje konuşmuyorlar. Rakibin projesini heyecan ettim. ‘Ne projesi’ dendi, ‘Yakında bantlar çıkacak’ dediler. Allah Allah ne bandıymış bu!

“FETÖ’DEN ÇUKUR KAZMAYA, DEAŞ’TAN AMERİKALILAR’A..”

FETÖ deney et teşkilat 50 senedir bu ülkede var mı, var. kendisi kendilerini gizleyerek diyalogdan yana toleranslı tek dini cemaat benzeri sunuyorlardı. 15 Temmuz’da tanklarla alana çıktı, ihtilal haline getirdi. Güneydoğu’da dogruluk arama mücadelesiyle alana çıkıp, çukurlar kazıp, hükümet duyuru etmeye kalktı. başka istikametten DEAŞ benzeri tek bela çıktı. İnsanları kesmeye başladı. İŞİD diye tek şey İslam’da yok. Güneydoğu’daki Bir hayli şehirde sınırımıza 16 bin 500 kilometre öteden gelen yurttaslar var, Amerikalılar var. Nereye huzur, barış götürmüşler? Kan, gözyaşı, vefat götürmüşler. İttifaklar bu söylediğim gelişmeler üzerinde kuruldu.

“KÜRDİSTAN’DA BİZ KAZANACAĞIZ DENİLİNCE MİLLET İRİTE OLDU”

Ankara’da zirve tek şekilde projeler ve aday alana çıkacak diyorum. gün içinde 7-8 toplantı yazıyorlardı bana. Demek ki 700 civarında toplantı yapmışım. Cumartesi-Pazar yok, tatil yok. bendeniz projeleri anlattığım vakit itiraz eden kimse olmadı. nihayet dönemlerde özellikle belki de karşı taraftaki ittifakın kendine has çok ahenk gösteren olmayan tek şekilde alana çıkması seçimlerde tesirli oldu. görünen cumhuriyet milletçe partisi ve İYİ Parti var. tek de söyleyemedikleri ortakları var. belli tek süre utandıkları, sıkıldıkları müsterek var. O müsterek yerinde duramıyor. Kandil’den ses veriyor, eş başkanları ses veriyor. millet belli tek süre geriliyor. ‘Kürdistan’da biz kazanacağız’ deyince millet irite oldu.

“İNSAN DOĞACAĞI YERE karar VEREMİYOR Kİ! ALLAH’IN TAKDİRİ”

Karşı taraf dersine çalışmamış. nihayet olarak sahte senet alana çıktı. Kesinleşmiş yargı kararları var. Bana karşı tek eleştiri var mı dedim. Kemal bey ‘Kayserili birisinin Ankara’ya aday olması ayıptır’ dedi. nihayet derece üzüldüm. İnsan doğacağı yere karar veremiyor ki, Allah’ın takdiri. tek türk mali olmak, tek yerde doğmak ne suçtur ne de aşırı övünecek tek durumdur. Sizin oraya ne kattığınız önemlidir. ‘Sen de Tunceli’de doğmuşsun, Atatürk’ün partisinin başına gelmişsin’ dedim. Partin seni İstanbul’a aday göstermiş, ‘Kağıttepe’ demişsin, her biri dalga geçmiş. Ankara’da tek bir Ankaralı belediye başkanlığı yapmamış. Ankara bizim başkentimiz. Çevresinden müthiş göç almış. Bunların çocukları yarın diğer vakit belediye başkanlığına aday olmasın mı?Gerçekten bu lafa çok alındım.

“ÇOCUKLARIMIZI BURADA GELECEĞE HAZIRLAMAK İSTİYORUZ”

11 adet anne başlık belirledim. En pahalı projeler ulaşım projeleri. Yerin altında yaptığınızda tek kilometre maliyeti 20 milyon Avro’dan aşağıya olmaz. 60 kilometre vaadediyoruz. Bunu yaparız. mesele heyecanlandığım tek proje Çocuk Köyü. tek milyon metre karelik tek alan. Çocuklarımızı burada geleceğe hazırlamak istiyoruz. Buradaki alanda 100’e yakın organizasyon var.

 “ANKARA’DA 72 adet MÜZE VAR ama HİÇ KİMSE BİLMİYOR”

Ankara tarihte tam 8 sefer başkentlik yapmış tek şehir. Ankara Kalesi’nden Hacıbayram’a teleferik hattı. Roma Hamamı, Ulus, Kızılay, Ankara 8 kilometre. 72 adet müze var kimsenin haberi yok. Cumhuriyet döneminin en mühim halk binaları Ankara’da. Kimse bunların farkında değil. İlk yapacağım işlerden birisi bu.

“BEN BELEDİYEYE GELDİĞİMDE KİMSENİN İŞİNE nihayet VERMEDİM”

Siz uygulamak istediklerinizi alana koyarsınız, bunun için uyarlar. Uymayacak memur, işçi tanımıyorum. Onlar Yalnızca ekmeğinin peşindeler. Sizin koyacağınız, tavır, üslup, çalışma metodolojisi çok önemli. İnsanlar size ahenk gösterir ve çalışırlar. bendeniz dahada evvel karşıt görüşlü tek belediyeyi teslim aldım. Hiçbir insanın siyasi görüşünden dolayı işine nihayet vermedim. Ne sürücüsü ne de hususi kalemi değiştirdim. Yalnızca halk malında gözü var olan 5-6 kişiyi değiştirdim.

“BENİM PARSELİME YÜKSEKLİK VERİN DİYENE ‘ASLA OLMAZ’ DERİM”

Belediyenin en basit işleri yeşil alanlardır. Altyapı çalışmalarını yurttaslar çogunlukla Bir hayli beğenmezler. Çalışırsınız, çevre dökülür vs. millet bahçelerinin içinde spor alanları, yeme içme alanları var. İnsanlar artık alışveriş merkezlerinin köşelerinden kurtulacaklardır diye düşünüyorum ben. Ankara’daki yeşil alan miktarı 19 metreden 27 metreye civarindan çıkıyor. hayat standartlarının önüne çıkıyor. İmarda öyle titiz davranmalısınız ki yoğunluk isteyenlere ‘1 dakika’ demelisiniz. tek başına gelip ‘benim parselime yoğunluk, yükseklik verin’ diyene ‘asla olmaz’ derim.

 

“ANKARA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN üç Ç FORMÜLÜNÜ DEVREYE KOYMALIYIZ”

Askeri birliklerin ve binaların taşınması sözkonusu. tek defa oradaki yeşillik korunacak. Binaların kamusal nitelikleri korunacak. Gençliğin kültür zanaat merkezi Saraçoğlu mahallesi olacak. özellikle her tek binanın birisinin ismi keman, birisi ud olsun. O çevrede yeme içme mekanları olsun. Saraçoğlu mahallesi bütün gençlerin geldiği, huzur aldığı semt olacak. Üç ç projesi var. Çay, çorba, çamaşır. Üniversitenin girişinde araç içinde sunulan çorbasını içsin dersine girsin. Üniversite rektörlerimizden bazılarını aradık, bodrum katlarında bize yer verip veremeyeceğini sorduk. Oralara çamaşırhane yapmalıyız.

“ISIL İŞLEMLERDEN GEÇEREK GÜBRE OLARAK ÇIKACAKTIR”

Kirli kağıtları dahi fabrikalarımızda bulamadığımız amaciyla gidip dışarıdan 150-200 dolar verip getirtiyoruz. Ankara sıfır atığa geçecek. Sağolsun Emine Hanım bunu üstlendi, himayesine aldı. Önümüzdeki ayın sonuna civarindan Ankara’da halk kuruluşları bunun için geçiyor.  Organik atıklar amaciyla de belli nüfusa göre makina ayarladık. Isıl işlemlerden geçerek gübre olarak çıkıyor nihayetinde.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir