İkinci elde KDV uyuşmazlığı, resmen çözüme kavuştu

Geçtiğimiz hafta otomobil görevli Satıcıları Derneği’nin (OYDER) düzen ettiği otomobil Kongresi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın müjdesini verdiği KDV uyuşmazlığına çözüm resmiyete kavuştu.

İkinci el binek otomobillerde uygulanmak üzere, “Katma kıymet Vergisi genel Uygulama Tebliği’nde farklık Yapılmasına değin Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlanarak, 22 Mart 2019’dan olabilitesi çok olmak üzere yürürlüğe girdi.

Yapılan değişikliğe göre, 2. el binek otomobiller satın alındığı KDV oranı ile teslim edilecek. Bu kapsamda, yüzde tek KDV ile satın alınan tek binek otomobil, tesliminde de yüzde 1, yüzde 18 KDV ile satın alınan tek arabaya ise tesliminde yüzde 18 KDV uygulanacak.

VERGİ KAYBI ÖNLENECEK

Sektör yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, tebliğde yapılan değişiklikten evvel ticari unvanında ‘kiralama’ ibaresi var olan oto bayileri ve galerileri, kiralamadan dönen araçları yüzde tek KDV ile alıp, tüketiciye yüzde 18 KDV ile satabiliyorlardı.

Haksız ek kazanç sağlayan bu yöntem, kiralama dahi yapmayan tasit galeriler tarafından da devreye sokulabiliyordu. Fakat, bu benzeri usulsüz yollara başvuranlar denetimler esnasında yüklü miktarda kazanç cezasına çarptırılıyordu.

Yapılan düzen etme ise, mevzubahis durumların önüne geçerek, hemide haksız kazancı önleyecek ayni vakitte da devletin vergi kaybının önüne geçecek.

‘İKİNCİ ELDE HAREKETLİLİK ARTAR’

Düzenleme ile vergi kaybının önüne geçileceğini belirten otomobil görevli Satıcıları Derneği (OYDER) yönetim heyeti Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Yapılan düzenleme, ticaretin düzgün yapılması ile ilgili. Böylece, KDV ziyanı artık engellenmiş olacak” dedi.

KDV uyuşmazlığının giderilmesi ile 2. elde hareketliliğin artacağını belirten Şahsuvaroğlu, takas işlemlerinin artacağının altını çizdi.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, sektöre ait de değerlendirmelerde bulundu. ÖTV-KDV indirimlerinin üç ay dahada uzatılması ile sektörün küçülmesinin önüne geçildiğini aktaran Şahsuvaroğlu, dahil sektör dinamiklerinin güçlendiğini ifade etti.

Şahsuvaroğlu, “Nisan, Mayıs ve Haziran ayları, satışların en canli olduğu dönemdir. Her iki düzenlemenin de bu vakte eşit getirilmesi, satışlara müspet yansıyacak” diye konuştu.

‘BANKA İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR’

Gelişmelerin sene sonu satışlarına da müspet tesiri olacağını kaydeden Şahsuvaroğlu, “Bizim beklentimizi, pazarın sene nihayetinde 400-450 bin adetleri bulması yönünde. Fakat, faizler düşer ve istediğimiz seviyelere gelirse, bu rakam 500 bin adet seviyesine çıkar” ifadesini kullandı.

OYDER Başkanı, oto satıcılarının kapital yapısının kurdaki dalgalanmalar, nema ve enflasyondan menfi etkilendiği bilgisini de paylaşarak, sektörde tek kazanç saglama ihtiyacı bulunduğundan laf etti.

Bu kapsamda, OYDER ile tek halk bankasının işbirliğinin sektöre faydalı olabileceğini aktaran Murat Şahsuvaroğlu, “Gelinen noktada, banka-OYDER işbirliğinin İhtiyaç duyulan olduğunu görüyoruz. halk bankalarından birinden, yapılacak işbirliği ile iki sene ödemesiz toplaminda 5 sene vadeli tek kazanç saglama ihtiyacı sağlanırsa, artık yönetilemez vaziyete gelen sermayemiz üzerinde deşarj olma yaşanır” dedi.

‘YERLİ OTOMOBİLDE ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPARIZ’

Yerli oto projesine de değinen Şahsuvaroğlu, “Otomobil hangi noktada olduğunu Daha bilmiyoruz. OYDER olarak hiç tek kazanç gözetmeksizin, türk mali otomobilde ne gerekliyse yapmaya hazırız. bu konuyla alakali koşul olan her desteği veririz” diye konuştu.

Geçen haftaki oto Kongresi’nin sektörün bütün paydaşlarını tek araya getirdiğini hatırlatan OYDER yönetim heyeti Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Amerika’dan ve Avrupa’dan gelen uzmanlar, 1500 katılımcıya otomotivdeki küresel trendleri aktardılar. Bu benzeri işler aza sayımızı artırıyor ve etki alanımızı genişletiyor” dedi.  Şahsuvaroğlu, OYDER’in vaziyeti hazırda bine yakın üyesi olduğunu bilgisini paylaştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir