Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AK Parti’den ayrılanlara sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa 11 Nisan Meydanı’ndaki mitinginde İbrahim Tatlıses sürprizi yaptı. İbrahim Tatlıses ile birlikte sahneye çıkan Erdoğan, alandakileri selamladı. Erdoğan ve Tatlıses, AK Parti’nin seçenek müziklerinden var olan “Nereden Nereye” şarkısına eşlik etti. Selamlamanın derhal peşinden konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbrahim Tatlıses’e hitaben “Soyadı ile müsemma. Tatlıses. Estetiğin en incesini, zarafetin en yakışanı yüreğin en yakınına vermiş” diyerek övgüde bulundu.

Şanlıurfa’da gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, “Maşallah uçsuz bucaksız, Şanlıurfa buraya akmış. Yollar Zati tek alem. Merkeze yetişemeyince cuma namazını köyde kıldık. 31 Mart seçimlerinde de Şanlıurfa ile yollar arkadaşlığımızı, yazgı arkadaşlığımızı, bu ahitleşmemizi çok dahada ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

HDP’ye hızlı şimendifer cevabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’nın Gaziantep Adana hızlı şimendifer hattıyla Türkiye’ye bağlanacağını müjdeledi. Hızlı şimendifer ile alakalı HDP’lilerin Mardin’deki eleştirilerine de cevap veren Erdoğan, “Dün Mardin’deydim. Hızlı şimendifer müjdesini verdim. Benim arkamdan bölücü pkk terör örgütünün desteklediği Bilinen parti var ya. Onun eş başkanı tek ifade kullanmış. ‘Mardin’de hızlı trenin ne işi var’ demiş. Aynen SP benzeri Başka bir deyişle Sadet Partisi. Onun başındaki zat da Sivas’ta trenin ne işi var demişti. Allah’tan Mardin’de havaalanının ne işi var demedi. hemide bunu kullanırlar. istikbal havaalanına uçuş yaparlar. Hızlı şimendifer geldiği vakit bunlar istifade edecekler. Bunlarda ufuk yok” dedi.

CHP’yi de tenkit eden Erdoğan, “CHP her yapılanın karşısına dikilmedi mi? İstanbul’a birinci köprü yapıldı, karşısına dikildi, ikincisi yapıldı karşısına dikildi. Üçüncüsü yapıldı, karşısına dikildi. Marmaray yapıldı, Avrasya Tüneli’ni yaptık, karşısına dikildiler. Osmangazi’yi yaptık karşısına dikildiler. Şimdi İstanbul’u İzmir’e bağlıyoruz, onun da karşısına dikilmeye çalışıyorlar. Biz millete hizmetkarız. Biz yaparız. Onlar ise Ne yazık ki seyrederler” ifadelerini kullandı.

“Şanlıurfa’dan Mardin’e Sanki ırmak akacak”

Şanlıurfa’dan Mardin’e uzanan sulama kanalıyla Sanki iki kent arasında ırmak yapılacağını belirten Erdoğan, “Yakın tek gelecekte Şanlıurfa’yı ülkemizin ve dünyanın besin imalat üssü haline getirmek amaciyla sulama yatırımlarına gece gündüz ayni ritimde devam ediyoruz. Dev tek su kanalı inşa ederek, Atatürk Barajı’nın suyu ile bölgemizde iki milyon dekarın üzerindeki tarım arazilerinin sulanmasını sağlayacağız. Bu kanalla, Şanlıurfa’dan Mardin’e Sanki ırmak akacak. Suruç ovasının sulanması vatandaşlarımızın tek asırlık hayaliydi. Suruç tünelini sizlerle birlikte hizmete açtık mı? Maliyeti 2.5 katrilyon.Toplam 951 bin dekar alan arazinin sulamasını hedefliyoruz. bu erken itibariyle yüzde 60’ına eşit elen 563 bin dekar alan arazinin şebekesini tamamlayarak sulamaya açtık. Kalanları da süratle tamamlanıyor” ifadelerine yer verdi.

“Bay Kemal senin kılavuzun karga”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhuriyet milletçe partisi öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu’nun rençperlerin desteklenmediği istikametindeki eleştirilerine de cevap vererek, “Bay Kemal ‘çiftçiler battı, rençperlerin ellerinden topraklar alındı, tarlaları alındı’ diyor. Bay Kemal senin kılavuzun karga. Bak bendeniz sana resmi rakam veriyorum. nihayet 17 senede Şanlıurfalı çiftçilerimize toplamda takriben 10 katrilyon meblağında tarımsal destek verdik. Bu sene evvel üç ayında memleket genelinde 8 milyar 777 milyon liralık tarımsal destekleme ödemesini yapmış olacağız. Tarımsal sulamadaki akım tarifesinde yaptığımız yüzde 12’lik bütün tarımsal faaliyetler amaciyla genişlettik. neden minik baş, gerekse büyükbaş veyahut kümes hayvancılığı yapan, seralarda mahsul yetiştiren çiftçilerimizde tarımsal sulamadaki akım tarifesinin avantajlarından yararlanacak. böylelikle çiftçilerimize senelik 500 milyon TL’lik destek sağlamış olduk. Özelleştirme öncesi akım borçlarında bütün faizlere silerek, anne paranın da Ekip 2020’den bu yana 5 sene vade ile ödenebilme imkanı getirdik” şeklinde konuştu.

AK Parti’den ayrılanlara kati tepki

Erdoğan, aday gösterilmediği amaciyla AK Parti’den ayrılanlara da kati reaksiyon göstererek, “Bazı tezgahlara, oyunlara sakın ha gelmeyin. Çok tezgahlar kuruluyor. Neymiş bey aday olmamış. Aday olmayınca bakıyorsunuz ne dava var, ne tek şey. çıkar derhal hemen oraya gidiyor. İşte ne diyorlar, ‘kazanınca bendeniz tekrar AK Parti’ye geleceğim’ diyorlar. Bu trenden inenler tek dahada bu trene binemezler. Bu davada bu treni terk edenler kusura bakmasınlar, bu can bu tende oldukça tek dahada biz bu trene onay etmeyiz. Biz bu davada kimlerle yola çıktıysak, bize hainlik etmedikleri sürece yolculuğumuza ayni ritimde devam ederiz. Onun amaciyla emaneti emin ellere teslim ettik, yola ayni ritimde devam ediyoruz. Siz de emanetinize sahip çıkıyor musunuz, mesele bitti. Biz milletimizi birlikle, beraberlikle, dayanışmayla geleceğe taşımak istiyoruz, bize hainlik edenlerle değil. Biz şehirlerimizi hizmetle, muhabbetle, yatırımla geliştirmek istiyoruz. bunun için karşın, birileri ısrarla bölücülük fitnesini içimize sokmaya ve büyütmeye çalışıyor” dedi.

“Bunlar tek takım güçlerin, gönüllü veyahut paralı taşeronluğunu yapmıştır”

Erdoğan, 1984 yılından bu yana pkk terör örgütünün birtakım güçlerin gönüllü veyahut paralı olarak taşeronluğunu yaptığını vurgulayarak, “Ülkemizde 1984 yılından beri vahşi eylemler gerçekleştiren tek bölücü pkk terör örgütü var. bu teşkilat bugüne civarindan en başta benim Kürt kardeşlerim olmak üzere Yalnızca milletimize ve ülkemize zarar vermiştir. Bunlar doğmamış bebekleri, suçsuz çocukları öldürerek, nice hanelere ateş düşürmüştür. Silahını camide namaz kıldıran imamlarımıza, çocuklarımıza eğitim saglamak amaciyla çırpınan öğretmenlerimize, sağlık görevlilerimize, yollar yapan işçilerimize, ekmeğinin peşindeki çiftçilerimize, işinin başındaki esnafımıza çevirerek, savunmasız insanlarımızı amaç almıştır.

Askerlerimizin, polisimizin, korucularımızın karşısında tutunamayanlar silahsız vatandaşlarımıza etmediklerini bırakmamışlardır. Bu örgütün Katiyen Kürt kardeşimizin veyahut bölgemizdeki rastgele tek kesimin hakkını hukukunu müdafaa etmek benzeri tek derdi Katiyen olmamıştır. Bunlar evvel günden beri bölgemizde birtakım güçlerin, gönüllü veyahut paralı taşeronluğunu yapmıştır. Bir gün evvel öyleydi, bu erken de böyle. Kürt kardeşlerimizin hiç sıkıntıları yok muydu? tabiki vardı. Yoksulluk, ihmal edilmişlik, baskı, haksızlık vardı. Bu sıkıntılar Türkiye’nin her yerinde vardı. Bu alanda dahada ağır tek şekilde yaşanıyordu. Biz bunun benzeri tek Türkiye’yi aldık, derhal kolları sıvadık. Bunlar ülkemizi bölmeye çalıştılar” dedi.

“Baş terörist”

Erdoğan, alandakilere HDP’liler ve PKK’lı teröristlerin konuşmalarının bulunduğu videoları da izletti. PKK’lı Cemil Bayık çıktığı esnada ise Erdoğan, Bayık’a baz alinarak “Buyurun işte Kandil’deki terörist, baş terörist” ifadelerini kullandı.

“Irak’ın kuzeyinde Kürdistan var oraya gitsin”

HDP’li vekillerin söylemlerine cevap veren Erdoğan, “Şimdi kardeşlerim, Şanlıurfa’dan bütün Türkiye’ye sesleniyorum. Sizden çok tek cevap bekliyorum. Türkiye’de Kürdistan diye tek bölge var mı? Yok. Ne var Türkiye’de. doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara var. Bu bey Kürdistan özlemiyle yatıp kalkıyorsa, Irak’ın kuzeyinde Kürdistan var. Buyursun oraya gitsin. Bizim bu topraklarımızı bölmeye, bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmez” dedi.

“Bizim arkamızda Şanlıurfa var, Allah’ımız var”

Erdoğan, “Sırtımızı PKK’ya dayadık, arkamızda PYD, PKK var” diyen HDP’lilere ise “Öbürü ne diyor, bizim arkamızda PYD, YPG, PKK var diyor. Kadına bak. Bizim arkamızda da Şanlıurfa var, Allah’ımız var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Terörle ugras yasasını kaldırmazsanız, harp kapınızı çalar” diyen HDP’lilere, “Terörle ugras yasasını kaldırmazsanız, harp kapınızı çalar diyordunuz. Ne oldu, tek Temmuz arkada kaldı. Ne oldu, hadi. Cudi’de Gabar’da, Tendürek’te, Hem de Kandil’de inlerine girdik. Benim milletimin huzuru kim kaçırıyorsa, biz onların kapısını çalarız” dedi.

Erdoğan konuşmasının nihayetinde ise 8 Mart hayat Kadınlar bugünü hasebiyle kadın partililere çay dağıttı. Kadınlar Günü’nü kutlayan Erdoğan, “Mümkün olduğunca çay ikram edeceğim. Ama bu kuru çay, demlemesini siz yapacaksınız. Bu çay Rize çayı, benim memleketimden. Erkeklere yok, bayanlara. Bu çayı yudumlarken bize dua edeceksiniz tamam mı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir